ŚCIEŻKA EDUKACYJNA „ZIELONE TARASY DLA BIORÓŻNORODNOŚCI I KLIMATU”

Tablica 4. Zaproś zapylacze do ogrodu

Owady zapylające, takie jak pszczoły, trzmiele, motyle i muchy, pełnią niezwykle ważną rolę w naszym ekosystemie. Są one kluczowe dla zapylania roślin, co przyczynia się do utrzymania różnorodności biologicznej, a także do zapewnienia zdrowia i dostępności żywności dla ludzi.

Zaproszenie owadów zapylających do ogrodu to jedna z najlepszych decyzji, jakie możemy podjąć, jeśli chodzi o dbanie o środowisko naturalne. Aby przyciągnąć te cenne stworzenia warto zwrócić uwagę na rośliny, które posadzimy w naszym ogrodzie. Należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny są jednakowo atrakcyjne dla owadów, warto więc skonsultować się z lokalnym ogrodnikiem, aby dowiedzieć się, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej na danym stanowisku.

Warto zapewnić zapylaczom miejsca do gniazdowania. To oznacza, że należy zostawić pewną ilość miejsca na rośliny dzikie, które stanowią ich naturalne siedliska. Można również zainstalować w ogrodzie hotele dla pszczół i trzmieli, które zapewnią im bezpieczne miejsce do rozwoju i rozrodu.

Ważne jest również, aby unikać stosowania pestycydów i innych szkodliwych chemikaliów w ogrodzie. To może być trudne, jeśli chcemy uprawiać rośliny, które są narażone na ataki szkodników, ale istnieją alternatywne metody kontroli szkodników, które nie zagrażają owadom zapylającym.

Owady zapylające nie tylko pomagają nam w produkcji żywności, ale również przyczyniają się do utrzymania różnorodności biologicznej w naszym ekosystemie. Zapraszając je do naszego ogrodu, możemy pomóc w ochronie wielu gatunków roślin i zwierząt, które są zależne od nich.

Kontynuuj spacer ścieżką edukacyjną „Zielone Tarasy dla bioróżnorodności i klimatu”. Odnajdź tablicę nr 5 i poznaj rośliny miododajne, które możesz posadzić w swoim ogrodzie.