ŚCIEŻKA EDUKACYJNA „ZIELONE TARASY DLA BIORÓŻNORODNOŚCI I KLIMATU”

Tablica 13. Zalety ściółkowania

Ściółkowanie w ogrodzie to technika związana z pokrywaniem ziemi warstwą organicznego materiału, takiego jak kora drzew, liście, słoma, trawa itp. Jest to bardzo korzystna praktyka dla ogrodu, ponieważ ma wiele korzyści dla roślin oraz środowiska.

Główne zalety ściółkowania to:

  1. Utrzymywanie wilgoci – warstwa ściółki utrzymuje wilgoć w glebie, co pozwala na zmniejszenie potrzeby podlewania roślin.
  2. Kontrola temperatury – ściółka działa jak izolator, chroniąc korzenie roślin przed nadmiernym chłodem zimą i nadmiernym upałem latem.
  3. Zwalczanie chwastów – ściółka utrudnia wzrost chwastów, ponieważ ogranicza dostęp światła do gleby.
  4. Poprawa struktury gleby – ściółka stopniowo ulega rozkładowi, uwalniając składniki odżywcze i zwiększając zawartość próchnicy w glebie.
  5. Ochrona gleby – warstwa ściółki chroni glebę przed erozją oraz zwiększa jej zdolność do zatrzymywania wody i składników odżywczych.

Ściółkowanie można przeprowadzić przez nałożenie na ziemię warstwy około 5-10 cm materiału organicznego, np. kory drzew, liści, słomy, trawy itp. Należy pamiętać, że ściółka nie powinna stykać się bezpośrednio z pędami roślin, aby nie doprowadzić do chorób lub szkód mechanicznych.

Kontynuuj spacer ścieżką edukacyjną „Zielone Tarasy dla bioróżnorodności i klimatu”. Odnajdź tablicę nr 14 i dowiedz się jak możesz zadbać o glebę w ogrodzie.